KO SMO MI?
Centar za istraživanje javnih politika (CENTAR) čini tim inovativnih istraživača i digitalnih entuzijasta koji promišljaju budućnost rada u Srbiji, inkluzivnu bezbednost i stvaranje održivih partnerstava usmerenih ka društvenim promenama. CENTAR je osnovan 2010. godine kao nezavisna istraživačka organizacija (think tank) sa ciljem da doprinese razvoju održivog, prosperitetnog i pravednog društva u kome su mišljenja i brige svih građana ravnopravno čuju i uvažavaju.
Naš tim veruje da budućnost rada treba da bude tema sada ako Srbija želi da zadrži nasleđe dostojanstvenog rada u okviru nove ekonomije u digitalnom dobu. Zato je važno fokusirati se danas na to kako će sutra ove promene uticati na ekonomiju, radnike i društvene procese.
FOW2020
Treću nacionalnu konferenciju „Zavodljivi svet rada na daljinu” posvetili smo fenomenu masovnog prelaska na rad od kuće koji bi mogao postati naša svakodnevnica i kad pandemija kovid–19 prođe. Ključno pitanje kojim smo se ove godine bavili bilo je da li rad na daljinu predstavlja novu slobodu koja vodi dostojanstvenijem radu, ili je reč o prečici ka platformizaciji rada.
Hvala svima na učešću, doprinosu i sjajnoj atmosferi.
Vidimo se na FOW2021!
FOW2020 Organizacioni tim
Branka Andjelković – Direktorka konferencije
Tanja Jakobi – Direktorka konferencije
Ivan Šuković – Koordinator umetničke izložbe
Sonja Lundin – Vizuelni identitet
Territory of Working Environments
onlajn samostalna izložba Save Kneževića
(crteži i instalacija)
Onlajn izložba Save Kneževića, Territory of working environments nastala je kao rezultat želje Centra i umetnika da učesnicima naše treće konferencije o budućnosti rada, omogućimo da iz topline i sigurnosti svog doma, virtuelno posete umetnički prostor U 10, i da vođeni svojim i emocijama autora sagledaju nove prostore našeg života.
Izložba Territory of working environments predstavlja osvrt na vodeću temu konferencije u kojoj pitanje budućnosti dobija posebnu važnost, naročito u doba nesigurnosti koje donosi pandemija i masovni prelazak na rad na daljinu. Koncentrišući se na problem neizvesnosti, između onoga što postoji i onoga što predstoji, umetnik u svom radu istražuje crtež, dok se u drugom delu poigrava staklom, bojom i prostorom formirajući instalaciju.
Autor interpretira opšte poznate teme, koje ne pretpostavljaju jednostrano čitanje, već omogućavaju posmatranje šireg konteksta čoveka u društvu i zajednici današnjeg nepredvidivog života. Omoti i istrošene table farmaceutskih proizvoda aludiraju na utočište u kojem sistem konzumerske kulture u malim dozama pokušava da nas “leči”. Oni se pojavljuju kao svojevrsni komentar koji može da familijarizuje posmatrača sa aktuelnim stanjem i ujedno postaje nedoumica – da li je problem savremenog življenja osećaj nedovršenosti i spoznaja da stvari nisu onakve kakve su nam se činile, osećaj sumnje?
Umetnik izrađuje instalaciju po standardnom principu tehnike vitraža. U svojoj osnovi vitraži su posebni dekorativni elementi koji imaju bogatu estetsku funkciju, čije jasne geometrijske podele donose izvesnu ravnotežu u prostoru. U ovom slučaju, pred nama je rad na čijim su povezanim površinama komada stakala slikane hladne bele police sa farmaceutskim bočicama koje postaju razumljivije posredstvom svetlosti. Spontani i nepretenciozni crteži i i vitraž/instalacija u svojoj prezentaciji negiraju estetsku
funkciju i stvaraju blagu mističnu atmosferu otežavajući odluku da li nas ovi prizori privlače ili odbijaju. U tom smislu, svi elementi u radu Territory of working environments upozoravaju i podsećaju na njihovu svrhu i funkciju u svakodnevnim ritualima u doba neizvesnosti, kada živimo u dilemi – da li verujem u moć i mogućnost izlečenja problema ili to samo čini simptome vidljivim?
Ivan Šuković
Koordinator umetničke izložbe
O umetniku:
Sava Knežević je diplomirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Redovno učestvuje na izložbama u zemlji i inostranstvu. Član ULUS-a od 2012. godine. Kao dugogodišnji autor i saradnik, doprineo je realizaciji murala na više lokacija širom Srbije. Učestvovao je u volonterskim programima sa decom bez roditeljskog staranja i decom sa posebnim potrebama. Jedan je od osnivača Umetničkog prostora U10. Trenutno zaposlen kao asistent u nastavi na Arhitektonskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu.