ČETVRTA
NACIONALNA
KONFERENCIJA
Dobre
Inovacije
Da li ste savremeni ludista ako zahtevate radnička prava u doba uspona inteligentne automatizacije?
12:00 CET
25. novembar 2021.
Mogu li se društva prilagoditi tehnološkim promenama istovremeno se pridržavajući vrednosti i normi koje u središte stavljaju interese čoveka? Ovom gorućom temom baviće se Četvrta nacionalna konferencija „Budućnost rada 2021 – Dobre inovacije“. Ovogodišnja konferencija biće posvećena etičkoj dimenziji i uticaju novih tehnologija i inteligentne automatizacije na budućnost rada u Srbiji i čitavom svetu.
Inspirisani nedavnim radovima priznatih ekonomista Danija Rodrika, Darona Adžemolua, Rikarda Hausmana i drugih, potražićemo rešenja za to kako sačuvati najbolje osobine čovečanstva u primeni mašinskog učenja (veštačke inteligencije) i automatizacije. Ekspanzija novih tehnologija i veštačke inteligencije donosi, sa jedne strane, nadu u povećanje efikasnosti i brži privredni razvoj, ali sa druge i bojazni o tome da li ce ta unapređenja biti usmerena na čoveka i doprineti blagostanju čitavog ljudskog roda, ili ce koristiti tek samo malobrojnima.
Zastupamo stav da su države, zajedno sa drugim akterima – privredom, radnicima, nevladinim organizacijama i građanima – krajnji kreatori tehnološkog pejzaža i „mogu da utiču na ravnotežu na tržištu i odrede do kakvih ce inovacija doći“ (Rodrik, 2020).
12:00 CET
25. NOVEMBAR
Govornici
Aleksandar Bijelić
Direktor sektora za digitalizaciju i razvoj MK GrupeTamara Katić
Istraživačica i asistentkinjaTijana Nikolić
Sogeti Centar izuzetnostiVesna Fabian
Rukovodilac Grupe za dualno obrazovanje i vaspitanje i nacionalni okvir kvalifikacija Ministarstvo prosvete nauke i tehnološkog razvoja Republike SrbijeDanijela Zampini
Viši stručnjak za zapošljavanje Međunarodne orgnizacije rada za centralnu I Istočnu EvropuMilan Nedeljković
Dekan, FEFA fakultet & Izvršni partner, EM Analytic SolutionsBogdan Mijović
Suosnivač i tehnički direktor mBrain TrainNenad Mićić
Direktor kompanije ICM ElectronicsBranka Anđelković
Ko-osnivačica i programska direktorka, Centar za istraživanje javnih politikaTanja Jakobi
Izvršna direktorka Centra za istraživanje javnih politikaMareike Molman
Docent na Odeljenju za upravljanje informacijama i procesima, Univerziteta Bentli, SADOvogodišnja
konferencijska izložba
Mario Kolarić je vizuelni umetnik, rođen 1984. u Beogradu, odrastao u Osijeku te diplomirao na ALU, Zagreb 2010. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Zagebu od 2010. Radi u polju crteža, objekata i instalacija, stvarajući apstraktni narativ kroz jednostavne likovne elemente. Do sada je imao devet samostalnih i više grupnih izložbi na Balkanu i u Evropi. Trenutno živi i radi u Parizu.
Etablirati svoju prisutnost, podrazumeva efemernost. Aktuelni smo onoliko koliko traje naš udah i naš izdah. Ipak, neki trag ostaje. On, kao zbir naših dela i odluka, s vremenom poprima naše obličje i služi kao “drugo ja”. Daje sliku nas, prisutnu i kad smo mi sami odsutni, i kao ogledalo oponaša svaki naš sledeći korak. Ako imamo sreće taj korak će da se nastavi i kada našeg sledećeg koraka više ne bude.
FOW 2021
ORGANIZACIONI TIM